تبلیغات
روســتای فـــرزیــــان - صفحه نخست
 
روســتای فـــرزیــــان
 
 
جستجو
نویسندگان
نظرسنجی
شما آینده ی روستای فرزیان را چگونه پیش بینی می کنید؟

آمار وبلاگ
تعداد بازدیدها :
آب و هوا
وضعیت آب و هوای فعلی نزدیکترین شهر بزرگ به فرزیان
کلیک کنید>>پیشبینی شش روزه هوای فرزیان

فرزیان

در منابع و ماخذ بسیاری صحبت از فرزیان آمده است و عده ای آنرا به دوران قبل از اسلام و زمان مادها نسبت میدهند و برای این امر دلایل زیادی ارائه میدهند که با کمی جستجو در دسترس میباشد. فرزیان یا همان پرزیان در گذشته های بسیار دور شهر بزرگی بوده و خرابه های بازار سرپوش این روستا موید این امر بوده است. فرزیان در مرکز دشت جاپلق در پهنه ای صاف و مسطح آرمیده که زمینهای مرغوب آن برای هر کشاورزی حکم کیمیا را دارد. فرزیان از روستاهای مهم جاپلق و حتی ایران میباشد که از لحاظ باستان شناسی ، کشاورزی ، فرهنگ و علمای قدیم مورد توجه بوده و با توجه به نام این روستا گمان می رود  که این ده پارسی توسط آریایی ها بنا شده و تا کنون پابرجا مانده است .کشف آثاری از اشکانیان  و دیگر دوران تاریخی پیش و پس از اسلام موید این امر است. در قاموس کتاب مقدس هاکس از فرزیان نام برده شده و فرزیان را از اعقاب کنعانیان می شمارند. شاید بردن نام کنعانیان ، اشاره ای به مهاجرت یهودیان بین النهرین به فرزیان در 2000 سال پیش بوده باشد. حمام قدیمی ، امامزاده دوخواهران، مسجدجامع فرزیان ،باغات و تاکستانها، خرابه های بازار و دهها تپه باستانی از دیدنی های این روستا میباشند.هرچه باشد فرزیان منطقه ای مهم بوده است.


*** 

کمبود آب در روستای زیبای فرزیان به مرز خطر رسیده است، از تمامی اهالی و کشاورزان دعوت به صرفه جویی هرچه بیشتر در مصرف آب  و استفاده از روش های صحیح آبیاری زمین های کشاورزی می شود.


به کانال فرزیــانیــان بپیوندید
روی لینک زیر کلیک کنید

https://telegram.me/farzian
 

عکس ها ، مطالب و نظرات خود را برای ما ارسال کنید

 

farzianvillage@gmail.com


ارسال شده در: 1391/11/12 :: توسط : مدیر وبلاگ
 
 
 
وزارت تعاون بانک رفاه کارگران سامانه اطلاع رسانی ارتباطات مردمی دولت پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دفتر مقام معظم رهبری